اطلاعات عمومی

انواع الاستیک ارتودنسی

انواع الاستیک ارتودنسی

در این مقاله برآنیم که شما را با انواع الاستیک ارتودنسی آشنا کنیم.

الاستیکهای کلاس ۲

این نوع الاستیک از براکت دندان کانین (نیش) بالایی به بند دندان مولر(آسیا) اول پایینی متصل میشود. به عبارت دیگر از جلوی قوس بالایی به عقب قوس پایینی کشیده میشود

انواع الاستیک ارتودنسی

 

الاستیکهای کلاس ۳

این نوع الاستیک از براکت دندان نیش پایینی به بند دندان آسیای اول بالایی متصل میشود به عبارت ساده تر از قوس بالایی در عقب دهان به قوس پایینی در جلوی دهان کشیده میشود

Class3

الاستیک های چک یا الاستیک V کلاس ۲

این نوع الاستیک از بند دندان آسیای اول پایینی به دور براکت دندان نیش  بالایی متصل میشود و سپس به براکت دندان نیش پایینی متصل میشود. که این نوع الاستیک به شکل علامت تیک یا V برعکس میباشد.

الاستیکهای چک کلاس ۳

این نوع الاستیک از دندان آسیای اول بالایی به دور براکت دندان نیش پایینی متصل میشود و سپس به براکت دندان نیش بالایی متصل میشود. که این نوع الاستیک به شکل علامت تیک یا V میباشد.

 

الاستیکهای مربعی کلاس ۲

این نوع الاستیک از دندان نیش قوس بالا به دندان پره مولر یا همان آسیای کوچک اول قوس بالا به دندان آسیای کوچک اول قوس پایین و دندان آسیای کوچک دوم قوس پایین کشیده میشود. این نوع الاستیک شبیه یک مربع کج میباشد که به سمت جلوی دهان کشیده شده است.

الاستیک مربعی کلاس ۳

این نوع الاستیک از دندان نیش بالایی و دندان آسیای کوچک اول بالایی به دندان نیش پایینی و دندان آسیای کوچک اول پایینی متصل میشود. این نوع الاستیک شبیه یک مربع کج شده میباشد که به سمت عقب دهان کشیده شده است.

الاستیک مثلثی

این نوع الاستیک از دندان نیش پایینی به دندان نیش بالایی متصل میشود و سپس به دندان آسیای کوچک اول پایینی متصل میشود. این نوع الاستیک شبیه یک مثلث میباشد.

Triangle

الاستیک مورب

الاستیک مورب از دندان نیش بالایی به دندان نیش پایینی در سمت مخالف متصل میشود. دو روش برای استفاده از این نوع الاستیک وجود دارد:

–  دندان نیش پایینی سمت راست به دندان نیش بالایی سمت چپ  متصل شود

–  دندان نیش پایینی سمت چپ  به  دندان نیش بالایی سمت راست  متصل شود

این نوع الاستیک ها از یک طرف دهان به طرف دیگر دهان در قوس مقابل کشیده میشود.

movarab

الاستیک مربعی قدامی

این نوع الاستیک از دو دندان نیش بالایی راست و چپ به دندانهای نیش پایینی راست و چپ متصل میشود. این  نوع الاستیک شبیه یک مربع در جلوی دهان میباشد.

Anterior Square

 811 بازدید از آغاز ,  2 بازدید در امروز

مقالات مرتبط

2 دیدگاه در “انواع الاستیک ارتودنسی

 1. زهرا محمدی گفت:

  سلام من مدت ۹ ماه است که ارتودنسی دارم و ۴ دندان ۲ تا از فک پایین و ۲ تا از بالا (اسیا های کوچک) را کشیده ام. الان دندان هایم شیب به سمت داخل گرفته است و الاستیک مربعی گذاشته ام هنوز فاصله کمی بین دندان ها مانده است و فاصله ای که بین دندانها در فک بالاست بیشتر از فک پایین است. ایا این باعث نمیشود که پس از بسته شدن فاصله ، دندانهای پایین جلوی دندان های بالا بیاید؟ کما اینکه همین الان هم دندان های من تقریبا مماس هم هستند و من اذیت میشوم.

  1. دکتر سید امین همایونی گفت:

   سلام
   در چنین مواردی حتما به متخصص ارتودنسی خود مراجعه فرمایید
   تشکر

نظرات بسته شده است.